Początki Stowarzyszenia Blockchain Polska

Zapewne wielu z Was kojarzy działania Stowarzyszenia Blockchain Polska. Blockchain Polska powstało w 2018 roku przez Bartosza Bilickiego i Marcina Rzeteckiego w Poznaniu, przy okazji organizacji pierwszego meetupu “Blockchain Business”. Bardzo szybko okazało się, że potrzebę podobnych spotkań wykazują również lokalne społeczności fanów technologii rozproszonych z innych miast m.in. Łódź, Gdynia, Szczecin, Warszawa, Wrocław czy Gniezno. Pojawiły się też akcenty zagraniczne, w tym kilkukrotnie organizowana edycja berlińska. Łącznie Blockchain Polska zorganizowało kilkadziesiąt różnych wydarzeń, dostarczając tym samym wiedzy i kontaktów tysiącom osób szukającym wiedzy i kontaktów z obszaru technologii blockchain.

W ślad za wydarzeniami Blockchain Business, kierowanymi dla biznesu, powstały kolejne formaty – Blockchain Girls (inicjatywa aktywizująca społeczność kobiet, kierowana przez Paulinę Paprzycką), czy Blockchain Devs (seria wydarzeń skierowana do programistów i społeczności technicznej). W grudniu 2019 jako wynik współpracy z organizacją Blockchain4everyone udało się także zorganizować w Warszawie największy w Polsce hackathon dotyczący technologii łańcucha bloków. 

Wśród prelegentów na wydarzeniach, organizowanych przez Stowarzyszenie pojawiały się osoby znane ze świata blockchain, z Polski i zza granicy, reprezentujące takie organizacje jak: Ministerstwo Cyfryzacji, SAP, IBM, Oracle, AXA, KPMG, Si-Consulting, Alior Bank, PKO BP, Microsoft czy Google. 

Coś się kończy – coś zaczyna

Po czterech latach działania w strukturach Blockchain Polska, Bartosz Bilicki, dotychczasowy prezes Stowarzyszenia, poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa.

“Był to dla mnie ogromny zaszczyt budować Stowarzyszenie od samego początku i współpracować ze wspaniałymi ludźmi. Z pewnością nie będę w stanie wymienić wszystkich osób, ale warto wspomnieć chociażby wysiłki: Marcina Rzeteckiego, dr Agaty Slater, Macieja Krasowskiego, Pawła Rytelewskiego, Olgi Brzeżeckiej, Cezarego Lecha, Karola Modrzejewskiego, Rafała Bilickiego, czy Macieja Tomkiewicza.” – wspomina Bartosz Bilicki

Zapytany o kolejne plany odpowiada:

“Zdecydowanie dalej będę wspierał Stowarzyszenie. Budowanie organizacji ma wiele wspólnego z biegiem sztafetowym, w którym sukces zależy od wysiłku wielu osób. Przebiegłem swój dystans wkładając dużo energii – bez lęku a nawet z ekscytacją przekazuję pałeczkę Marcinowi Rzeteckiem, który zna organizację od podszewki. Jestem przekonany, że razem z Agatą Slater i pozostałymi członkami pokierują organizacją w sposób profesjonalny. Biznesowo również nie rozstaję się technologią blockchain – w 100% skupiam się na rozwoju dynamicznie rozwijającej się idei tokenizacji sztuki w ramach startupu SmartVerum, które pozostanie partnerem Blockchain Polska.”

Marcin Rzetecki nowym prezesem Stowarzyszenia Blockchain Polska 

Marcin Rzetecki do tej pory pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia. Był zaangażowany w życie organizacji od samego początku jej istnienia i koncentrował się głównie na współpracy zagranicznej. Rzetecki posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w krajowej i międzynarodowej branży IT, a z branżą blockchain jest związany od 2017 roku. Uczestniczył w wielu konferencji blockchainowych, m.in w: European Blockchain Week 2021, Blockchain Innovation Zürich,  Blockchain Business Berlin, Romania Blockchain Summit, Cryptocurrency World Expo Warszawa oraz wiele innych jako prelegent.

W styczniu tego roku Rzetecki dołączył do Stowarzyszenia Bitcoin dla BSV, będąc odpowiedzialnym za budowanie relacji i sieci kontaktów z przedsiębiorstwami i programistami w całej Polsce i Europie Środkowej. Jest również współzałożycielem start-upu Mysa, łączącego branżę nieruchomości z technologią blockchain i AI.

“Serdecznie dziękuję Bartoszowi oraz pozostałym członkom zarządu za okazane zaufanie, powierzając mi rolę prezesa zarządu Stowarzyszenia Blockchain Polska” – podkreśla Rzetecki. “Jest to wielka odpowiedzialność. Liczę jednak na to, że przy czynnym wsparciu wszystkich osób zaangażowanych wykorzystamy ogromny potencjał, który tkwi w Stowarzyszeniu Blockchain Polska oraz z sukcesem będziemy realizować ambitne cele jakie sobie postanowiliśmy.”

Stowarzyszenie Blockchain Polska przyspiesza

Końcówka 2021 roku to intensywne prace nad reaktywacją Stowarzyszenia i zbudowaniem nowej roadmapy. Kwartał Q1 był bardzo intensywny dla zespołu Stowarzyszenia ale zarazem bardzo owocny w wydarzenia, pozyskanie nowych partnerstw oraz pogłębienie współpracy z innymi Stowarzyszeniami z Europy. 

“Wszystkie te informacje ogłosimy niebawem na naszej stronie oraz na naszych mediach społecznościowych” – obiecuje Marcin Rzetecki. “Na pewno to wszystko nie byłoby możliwe bez Agaty Slater, Karola Modrzejewskiego, a także nowych członków zespołu Stowarzyszenia –  Aleksandry Łoś, Dominika Bieniarza, Marty Myha, Pauliny Paprzyckiej, Piotra Krogulskiego, Bartka Juraszka, Adama Leśnikowskiego, Michała Cholewińskiego i wielu innych osób.”